Kompostování je skvělý způsob, jak zpracovat organický odpad a vytvořit kvalitní hnojivo pro zahradu. Klíčem k úspěchu je správný poměr materiálů, provzdušnění a vlhkost. Přiznám se, že v začátcích mého zahradničení to byla poslední věc, na kterou jsem myslela. Až později jsem se začala zajímat o to, co do kompostu opravdu patří a jak dokáže zúrodnit půdu.
Umístěte kompost na polostinné místo, ideálně na holou zem (ne beton nebo asfalt), aby se do něj dostaly půdní mikroorganismy. Může být volně na zemi nebo použijte kompostér. Kompostér je nejčastěji dřevěný nebo umělohmotný, ideálně dvou nebo tříkomorový s větracími otvory a přístupem k hotovému kompostu. Vícekomorový kompostér je výhodný z důvodu přehazování kompostu.
2. Správný poměr materiálů
Kompost by měl obsahovat „zelené“ a „hnědé“ materiály v poměru přibližně 1:2.
čerstvá tráva
zbytky ovoce a zeleniny
kávová sedlina a čajové sáčky
čerstvé listí
suché listí
piliny, hobliny
sláma, seno
rozdrcené větvičky
karton ,ruličky od toaletního papíru, plata od vajec
maso, mléčné výrobky, oleje
chemicky ošetřené rostliny
plevele se semeny a nemocné rostliny
Do kompostu patří i vaječné skořápky. Jsou skvělým zdrojem vápníku, který pomáhá snižovat kyselost kompostu a prospívá rostlinám. Před přidáním do kompostu je rozdrťte a promíchejte s jiným materiálem, urychlí se jejich rozklad a rozloží se rovnoměrně.
Skořápky jsou skvělé nejen do kompostu, ale i jako přírodní hnojivo – můžete je nadrtit a přimíchat přímo do půdy kolem rajčat, paprik nebo růží.
Pomáhají neutralizovat pH a doplnit vápník.
Dřevěný popel může být skvělým doplňkem kompostu, protože obsahuje vápník, draslík a další minerály, které prospívají půdě. Má ale i svá omezení. Zvyšuje zásaditost půdy (pomáhá při kyselých půdách), obsahuje minerály důležité pro rostliny (vápník, draslík, hořčík), podporuje mikrobiální život v kompostu, ale nepřidávejte velké množství, protože zvyšuje pH a může potlačit mikroorganismy v kompostu. Popel musí být čistý – bez barviv, lepidel, laků nebo jiných chemikálií a není vhodný do kompostu, pokud už máte půdu zásaditou. Tak jako skořápky je dobré i popel rozmělnit a promíchat s ostatním materiálem.
Častou otázkou bývá, zda do kompostu patří slupky z citrusů a banánů. Slupky od citrusů obsahují hodně kyselin a mohou zpomalovat rozklad. Také mohou potlačovat některé mikroorganismy a žížaly je nemají moc rády. Banánové slupky jsou bohaté na draslík a fosfor, což jsou skvělé živiny pro rostliny.
Ale kupované citrusy a banány bývají ošetřené fungicidy a pesticidy a pokud se rozhodnete je použít, je třeba slupky dobře omýt, nakrájet a používat jen v malém množství. Pokud máte žížalí kompost, tak slupky z citrusů přidávejte jen výjimečně.
3. Provzdušňování a vlhkost
4. Kdy je kompost hotový?
Po 3–12 měsících získáte tmavý, sypký, voňavý humus bez rozpoznatelných zbytků.
Tipy pro urychlení kompostování
Přidání žížal (vermikompostování)
Nasekání větších kusů
Přidání hotového kompostu jako startéru.
Kompost milují také v zimě kvetoucí čemeřice, o těch si můžete přečíst tady.