Ano, většina rostlin v zimě spí, ale nemůže spát zahradník. Kromě stříhání stromů, kontroly zakrytí rostlin citlivějších na mráz a krmení ptáčků, je zima obdobím plánování a přípravy na novou sezónu.
Já mám toto období docela ráda. Uvařím si dobrou kávu nebo čaj a přemýšlím, co ještě vylepšit. Byly doby, kdy jsem sedávala obklopená knihami a časopisy o zahradách a katalogy květin a okrasných dřevin.
Můžeme si však pořídit pár krásek, které rozzáří i zimní zahradu.
Čemeřice
Před pár lety jsem si oblíbila čemeřice. Chtěla jsem mít i v zimě na zahradě něco rozkvetlého a tyto květiny neúnavně kvetou celou zimu. Ale v zimě je těžko seženete. Čemeřice černá, která kupodivu kvete bíle, může kvést už od listopadu a klidně i pod sněhem, se běžně prodává před Vánoci. Ostatní druhy, kvetoucí v různých odstínech, nejčastěji růžové a nachové, se prodávají až v březnu. A i když je seženete dříve, bývají choulostivé ze skleníků, a proto se nedoporučuje je rovnou vysadit ven, ačkoliv zrovna nemrzne.
Čemeřice potřebují humózní, spíše vápenitou, dobře propustnou půdu, která je vlhčí, ale nesmí být trvale zamokřená. Když jim občas přidáte trochu dobrého kompostu, odvděčí se vám bohatým kvetením. Vyhovuje jim lehký stín až polostín, letní žár není nic pro ně. Naopak v zimě jsou velmi otužilé a i když květy zmrznou nebo je zasype sníh, jakmile se oteplí, budou zase v plné kráse. Pozor si dejte na slimáky, ti je dokážou zničit. Květy postupně zezelenají a můžete je ostříhat nebo nechat na rostlině dozrát a vysemenit. V létě si jich nemusíte moc všímat, stačí ostříhat poškozené listy, případně trochu zalít, když je velké sucho.
Kalina bodnantská
V zimě kvete drobnými růžovými kvítky také kalina bodnantská. Je to opadavý keř, vysoký až 3 m a široký 1 – 2 m, jeho poupata raší už v prosinci a rozkvétají postupně, takže keř kvete celou zimu až do dubna. Navíc má zajímavé i listí, které v průběhu roku mění barvu od světle zelené přes tmavě zelenou a na podzim až červenou či vínovou a dekorativní plody, od červené po tmavě modrou. Květy v zimě a v předjaří jsou pastvou pro první včelky a jiný hmyz, bobule na podzim zase pro ptáky.
Je to nenáročný keř, který se do zahrady hodí jako solitéra, vynikne též ve skupinové výsadbě. Má rád slunné nebo polostinné stanoviště a vlhčí, propustnou, humózní půdu.
Co ještě nám zkrášlí zahradu v zimě?
Dalším nádherným v zimě kvetoucím keřem je žlutý vilín. Rozkvétá i za mrazu voňavými květy, s jemnými, třásnitými okvětními lístky, které se objevují od ledna do března. Brzy na jaře pak můžeme v zahradách spatřit růžový lýkovec, který také intenzivně voní a na pěstování je nenáročný.
Barvy do zahrady v zimě mohou vnést i keře, které mají barevné plody. Jedním z nich je celoročně krásný, nenáročný a velmi dekorativní keř, hlohyně šarlatová. Je stálezelená, na jaře kvete množstvím bílých květů, v létě se objevují zelené plody, které se na podzim zbarví do oranžova až červena. Nejlépe prospívá na slunném či polostinném místě a snese různé půdy i sucho a městské prostředí. Upřednostňuje však propustné, mírně vlhké substráty, hodí se do živých plotů, snáší tvarovací i omlazovací řez.
Mezi nejznámější posly jara patří známé sněženky a bledule, které každý rok netrpělivě vyhlížím. Radost přináší i droboučký talovín a neúnavně kvetoucí sedmikrásky. Když zrovna nic nekvete, mohou nás potěšit suché odkvetlé stonky trvalek a trav, které krásně poslouží dědovi Mrazíkovi nebo lehkému poprašku sněhu k vytvoření nádherných scenérií.
Na mé zahradě je velmi špatná jílovitá půda, proto mi bylo hned na začátku mého snažení jasné, že ji budu muset vylepšit. Jen jsem nevěděla, jak na to. Dnes ji vylepšuji kompostem, pískem a štěpkou. A protože je v zimě nejlepší doba na přeházení kompostu, který budeme brzy na jaře v hojné míře potřebovat, povíme si v příštím článku o tom, jak správně zakládat a pečovat právě o kompost.